Zakup nowego samochodu z pewnością ucieszy każdego. Niemniej jednak należy pamiętać o formalnościach, jakich trzeba dopełnić. Szczególnie, jeśli wymarzony samochód został sprowadzony z innego kraju. W poniższym artykule postaramy się przedstawić wszelkie wytyczne, które należy spełnić, aby móc cieszyć się z jazdy nowym samochodem. Zachęcamy do lektury.

Nie tylko ubezpieczenie samochodowe

Ci z Was, którzy myślą, że jedyną rzeczą, którą będa musieli załatwić po kupnie auta będzie ubezpieczenie samochodowe, są w błędzie. Jest to jedna z ostatnich rzeczy do wykonania. W pierwszej kolejności czeka Was rejestracja pojazdu, którą można przeprowadzić po podpisaniu umowy kupna/sprzedaży z obecnym właścicielem auta.

Jeśli w dokumentach, które otrzymaliście od sprzedawcy widnieje informacja, że pojazd posiada aktualny przegląd techniczny oraz tablice rejestracyjne, takim pojazdem możecie poruszać się jeszcze przez 30 dni. W tym czasie należy dopełnić wszelkich formalności. Trzeba jednak pamiętać, że już w ciągu tego miesiąca samochód powinien posiadać odpowiednie ubezpieczenie OC oraz NNW. Jeśli bowiem zatrzyma Was policja i okaże się, że nie posiadacie stosownej polisy, możecie zapłacić karę. Jej kwota nie należy do najmniejszych i może wynieść nawet 4500 zł.

Jeśli samochód został kupiony poza granicami Polski i nie posiada aktualnego ubezpieczenia OC, musi zostać ubezpieczony na tzw. krótkoterminową polisę, której okres obowiązywania wynosi 30 dni, a koszt 100 zł. Jest to niewielka kwota w porównaniu do kary, która pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów.