Zawieszenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z podjęciem wielu decyzji, ale również z dopełnieniem wszelkich formalności związanych z podpisanymi umowami. Dotyczy to zarówno umów z kontrahentami, jak i umowy leasingowej. I tą ostatnią dziś się zajmiemy. Dokładniej rzecz ujmując, tematem, który nurtuje wielu przedsiębiorców – co stanie się z VAT-em opłaconym od faktury. Czy można go odliczyć od podatku, czy nie?

Zachęcamy do lektury. Poniżej odpowiemy na to pytanie.

VAT można odliczyć, ale…

No właśnie – czym jest to “ale”? Już tłumaczymy. Jeśli przedsiębiorca chce odliczyć sobie VAT z faktury, która dotarła do niego w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, musi mieć na uwadze, że umowa powinna zostać podpisana, zanim dokonał zawieszenia. Dotyczy to każdej umowy, bez względu na to czy jej przedmiotem jest leasing operacyjny  Porsche Carrera, czy leasing finansowy Porsche Macan.

Oznacza to, że przedsiębiorca, jeśli zawarł umowę na leasing operacyjny przed zawieszeniem, a w jego trakcie spłaca raty leasingowe, może odliczyć sobie podatek VAT. Odliczenie może nastąpić także od faktury wykupu samochodu, nawet jeśli ten nastąpił w czasie zawieszenia działalności, jeśli umowa leasingowa została podpisana przed tym krokiem.

Jedyne – i to warto podkreślić – czego przedsiębiorca nie będzie mógł w okresie zawieszenia działalności odliczyć od kosztów uzyskania przychodu to koszty paliwa i innych bieżących wydatków, które ten ponosił w trakcie zawieszenia działalności.