Nie da się ukryć, że każdy samochód musi być wyposażony choćby w podstawowe ubezpieczenie. Co więcej – to wiąże się z wydatkami, które często bywają niemałe. Nie ma tutaj znaczenia fakt, czy kupiliśmy auto prosto z salonu, czy używany od prywatnej osoby. Ubezpieczyć trzeba zarówno pierwszy, jak i drugi. Dziś, w związku z tym, że wiele osób ubezpiecza samochód na raty, chcemy poruszyć ten temat i odpowiedzieć na pytanie – czy warto?

Czym kierować się decydując się na ubezpieczenie OC na raty?

Nie da się ukryć, że ubezpieczenie OC rozłożone na raty jest o wiele droższe niż zapłacone od razu. Zanim zdecydujemy się na opłacenie wspomnianej należności w ratach, warto pokusić się o przeanalizowanie wszystkich wad i zalet takiego rozwiązania. Zacznijmy może od zalet, bo te zawsze lepiej się słyszy.

Pierwszym i najczęściej wymienianym atutem płatności ubezpieczenia na raty jest mniejsza kwota do zapłacenia. Oznacza to, że nie musimy używać zgromadzonych na swoim koncie oszczędności i pozostawić je na przysłowiową “czarną godzinę”, ponieważ kwota, którą należy od razu wpłacić jest o wiele mniejsza, niż całość ubezpieczenia.

Kolejną rzeczą, którą wymieniają klienci lubujący się w płaceniu ubezpieczenia na raty jest możliwość rozłożenia w czasie całej płatności – w zależności od preferencji, są to 2, 4 a nawet 12 rat. Powyższe są dwiema największymi zaletami, pozostałe uzależnione są od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz samochodu, który jest ubezpieczony.

Każde rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Skoro powyżej zajęliśmy się tymi pierwszymi, przyszedł czas na wymienienie tych drugich. Do najczęściej wymienianych należy niestety wyższa kwota ubezpieczenia. Często zdarza się tak, że przy jednorazowej wpłacie, kwota ubezpieczenia jest niższa nawet o 200 czy 300 zł. Decydując się na raty niestety musimy pokryć dodatkowy koszt. Poza tym należy pamiętać o opłaceniu raty w terminie. Gro ubezpieczycieli przypomina o kolejnej racie, jednak nie wszyscy to robią, Musisz zatem pamiętać o spłacie zobowiązania.