Dla wielu przedsiębiorców, szczególnie tych początkujących, leasing Porsche Cayenne i innych marek samochodów to wielka tajemnica. Z jednej strony chcieliby posiadać samochód służbowy, który będą mogli nabyć na korzystnych warunkach, z innej zaś boją się formy finansowania, jaką jest leasing. Wcale niepotrzebnie. Na wstępie dodamy, że jest to jedno z najlepszych rozwiązań, jakie stworzono do tej pory. Dziś jednak nie będziemy opowiadać o nim od A do Z. Skupimy się na końcowej fazie umowy leasingowej, czyli wykupie samochodu.

Odwieczne pytanie – na firmę czy do celów prywatnych?

Każdy przedsiębiorca zadaje sobie to pytanie. Jeśli zdecydujesz się na wykup samochodu do celów służbowych, możesz liczyć na pewne korzyści, do których zaliczyć można m.in. odliczenie sobie wydatków związanych z przejęciem samochodu od kosztów uzyskania przychodu, w tym również podatku VAT, który odliczasz po raz drugi (pierwszy raz odliczałeś go na podstawie rat płaconych leasingodawcy, teraz odliczasz go na podstawie faktury wykupu).

Jeśli chcesz wykupić samochód jako osoba prywatna, zapomnij o udogodnieniach, o których pisaliśmy powyżej. Jedyne, co możesz zyskać to odliczenie kosztów na podstawie kilometrówki, jeśli samochód nadal będzie używany do celów służbowych.

Zastanów się dobrze i podejmij odpowiednią decyzję. Nam ta nasuwa się sama.