Co roku występują te same dylematy, czy wykupić tylko OC, czy może skusić się jeszcze na AC? Z jakich dostępnych rodzajów ubezpieczeń samochodowych powinniśmy skorzystać? Od czego zależy ich cena oraz wysokość składek? To tylko kilka wątpliwości, które nas dotyka. Zanim wybierzemy się do konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego będąc przekonanym, że znaleźliśmy najkorzystniejszą polisę, to warto zapoznać się z tym, co oferują ubezpieczyciele.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC – nie dokonuj wyboru na ostatnią chwilę

Co roku to samo, mamy do siebie pretensje o to, że zakupu nowej polisy ubezpieczeniowej dokonujemy, w momencie, gdy stara dobiega końca. Warto zaznajomić się ofertami znacznie szybciej. W pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z tematyką ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe dla każdego pojazdu, jakim chcemy poruszać się po polskich drogach. Wykupiony pakiet obowiązuje na terenie całej Europy, poza krajami wschodnimi, do których należy dokupić Zieloną Kartę. Obecne sumy gwarancyjne OC to 1 000 000 euro na szkody majątkowe oraz 5 000 000 euro na szkody osobowe.

NNW – dla ochrony życia i zdrowia

Tego rodzaju ubezpieczenia samochodowe dotyczą rekompensat w razie uszkodzeń ciała podczas wypadku, wysiadania, wsiadania i ładowania bagaży, czy na wypadek śmierci. Opłaca się zainwestować w to ubezpieczenie na wysoką sumę, gdyż z tej stawki odszkodowanie będzie wyliczane procentowo. W przypadku małych urazów NNW nie gwarantuje pokrycia kosztów leczenia, ani też nie zrekompensuje bólu czy braku możliwości pracy. Jest przydatnym ubezpieczeniem w przypadku poważnych wypadków.

Dodatkowe i najdroższe ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie samochodowe AC są opcjonalne i pokrywają straty spowodowane zdarzeniami losowymi, np. opadami atmosferycznymi, kataklizmami, czy kradzieżami. Warto się na nie zdecydować, gdy nie mamy odłożonych pieniędzy na kolejny pojazd. Także, gdy to my dokonamy pierwszej szkody z naszej winy lub zderzymy się z dziką zwierzyną.