Leasing stał się obecnie bardzo popularną formą finansowania samochodów dla firm. Nic w tym dziwnego, ponieważ korzystne warunki oraz luksusowe samochody (np. Porsche Panamera), jakie zazwyczaj oferują firmy leasingowe przyciągają przedsiębiorców, którzy potrzebują aut służbowych, jednak nie stać ich na ich zakup, a nie chcą korzystać z kredytów bankowych, które nakładają na nich rozmaite obostrzenia. Zdarza się również, że rygorystyczne przepisy nie pozwalają udzielić przedsiębiorcy wspomnianego kredytu na zakup samochodu.
Wcześniejszy wykup – sprawdź, jakie warunki musisz spełnić?
Zdarza się, że początkujące przedsiębiorstwo zaczyna tak dobrze prosperować, iż umowa leasingowa przestaje być potrzebna. Wówczas wielu właścicieli zastanawia się nad wcześniejszym wykupieniem samochodu. W ostatnim artykule ustaliliśmy, że jest to możliwe, jednak na określonych warunkach. Dziś chcielibyśmy rozszerzyć informacje, które przedstawiliśmy Wam wcześniej.
Zazwyczaj wcześniejszy wykup odbywa się za porozumieniem stron. Przedsiębiorca jednak musi być gotowy na spełnienie określonych warunków, które może postawić mu firma leasingowa, z którą zawarł umowę. O czym mowa? Przede wszystkim musi uregulować wszelkie zobowiązania, w tym również niezapłacone dotychczas raty oraz ewentualne odsetki, które zostały od nich naliczone. Poza tym leasingobiorca nie może odstąpić od rat, które zostały przedstawione w harmonogramie spłat, musi je również uregulować na podstawie harmonogramu, który dołączony był do umowy.
Jeśli w umowie została zawarta informacja o konieczności uregulowania również innych opłat (np. za wcześniejsze zakończenie umowy), przedsiębiorca jest zobowiązany do ich opłacenia. Dopiero spełniając te trzy warunki będzie mógł wykupić auto. Leasingodawca może również doliczyć wszelkie prowizje, które zostały przedstawione leasingobiorcy zanim ten podpisał umowę leasingową.
Czy warto? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami.