Nie da się ukryć, że odkąd w naszym kraju pojawiła się możliwość leasingu, jako form finansowania dóbr materialnych przez firmy, te stały się o wiele szczęśliwsze. Mało który przedsiębiorca mógł bowiem pozwolić sobie na to, aby za gotówkę kupić luksusowy samochód, jakim bez wątpienia jest Porsche Carrera. Leasing mu to umożliwił.

Choć nie da się ukryć, że ta forma finansowania jest jedną z lepszych, warto podkreślić, że można ją jeszcze bardziej udoskonalić. Jak? Postarać się o dopłatę unijną, która pozwoli jeszcze bardziej cieszyć się leasingiem. Kto może o nią się starać? Jakie warunki trzeba spełnić? O tym napiszemy w poniższym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

Zysk z dotacji Unii Europejskiej

Nie ulega wątpliwości, że Unia Europejska stara się, aby jej członkom żyło się lepiej. Jednym z przykładów może tutaj być wspomniana dotacja, której ta udziela na umowy leasingowe. Choć rozwiązanie wydaje się być genialnym, dla wielu ma jeden mały minus – dotacja przyznawana jest dopiero po wydaniu przez przedsiębiorcę określonych środków. Mowa zatem nie o dotacji, a refundacji. Właśnie to sprawia, że niewielu przedsiębiorców korzysta z tej możliwości, ponieważ nie stać ich na wyłożenie określonych pieniędzy, nawet jeśli te mają być w konsekwencji zwrócone. Jest jednak rozwiązanie, które pozwala skorzystać z dotacji.

Odpowiadając na tytułowe pytanie – z dotacji może skorzystać każdy przedsiębiorca, który złoży stosowne dokumenty, określające, że leasing jest kosztem kwalifikowanym w określonym programie unijnym. Warto jednak podkreślić, że nie dla wszystkich takie rozwiązanie będzie korzystne. Opłacalność skorzystania z leasingu, który może być sfinansowany z dotacji UE uzależniona jest przede wszystkim od jej rodzaju, tzn. czy wypłacana jest jednorazowo czy w ratach. Należy również wziąć pod uwagę długość trwania umowy leasingowej. Ta musi być jasno określona, ponieważ w dokumentach unijnych należy zapewnić ciągłość projektu, co oznacza, że danego środka, np. samochodu osobowego nie będzie można wymienić, sprzedać lub co gorsza – zamknąć działalności przez dany okres, np. przez 5 lat.