Początkujący przedsiębiorcy bardzo często chcą mieć luksusowy samochód w swojej formie, który będą mogli używać nie tylko do celów służbowych, ale również prywatnych. Nie da się ukryć, że na początku działalności ciężko jest wysupłać kilkadziesiąt tysięcy na wymarzone auto, takie jak Porsche Boxster. Tutaj z pomocą z pewnością przyjdzie leasing, który nie tylko spowoduje, że przedsiębiorca będzie posiadał samochód, który od zawsze chciał mieć, ale również to, że po ustaniu umowy ten będzie mógł stać się jego własnością. A właśnie – czy tylko po ustaniu umowy, czy jednak właściciel firmy będzie mógł wykupić go znacznie wcześniej? O tym dowiecie się z poniższego artykułu.
Porozmawiaj z leasingodawcą
Umowa leasingowa to porozumienie pomiędzy dwoma przedsiębiorcami. Oznacza to, że wystarczą odpowiednie negocjacje, a być może leasingodawca zgodzi się na wcześniejszy wykup samochodu, jeśli leasingobiorca będzie posiadał odpowiednie środki. Jak to się ma do poszczególnych form leasingu?
Przepisy jasno określają, że w przypadku leasingu operacyjnego, przedsiębiorca musi płacić przez co najmniej dwa lata raty leasingowe. Dopiero po tym czasie może negocjować z leasingodawcą warunki zawartej umowy, w tym wcześniejszy wykup samochodu. Jeśli chodzi o leasing finansowy, umowę można zakończyć w dowolnym momencie, jednak tutaj również nie unikniecie ustalenia warunków wcześniejszego wykupu samochodu. Leasingodawca musi bowiem wyrazić zgodę na wcześniejsze rozwiązanie umowy.