Dwie najpopularniejsze metody finansowania zakupu

Leasing operacyjny i kredyt na samochód dla firm to w tej chwili najchętniej wybierane przez Polaków sposoby na pokrycie kosztów zakupu nowego pojazdu. Mimo, że występują różnice w wydatkach, to warto poznać ich wady i zalety. To nie tylko dogodna opcja płatności dla firm, które dopiero rozpoczęły działalność gospodarczą, ale także dla osób prywatnych.

Kredyt w banku

Przed udzieleniem kredytu bank weryfikuje zdolność kredytową. Z praktyki wynika, że darzy się mniejszym zaufaniem przedsiębiorstwa, które na rynku obecne są krócej niż dwa lata. Drugim czynnikiem, który może wpłynąć na dyskwalifikację przedsiębiorcy są niskie zyski. Warto jednak postarać się o kredy na samochód dla firm, gdyż posiada szereg zalet. Kupując w ten sposób od razu stajemy się właścicielami pojazdu. Wszelkie należności można spłacić wcześniej niż przewiduje to umowa. Dla banku też nie ma znaczenia, czy auto jest nowe czy używane.

Leasing operacyjny i korzyści z nim związane

Jeśli chodzi o formalności, to w tym przypadku jest ich znacznie mniej. Nie jest sprawdzana zdolność kredytowa, leasingodawcy są bardziej skłonni do udzielania pożyczek na samochód. Przedsiębiorca wybierając tę ścieżkę zakupu nie musi martwić się o rejestrację, ani o ubezpieczenie auta. Ponadto cały czynsz netto oraz wydatki ponoszone z tytułu użytkowania pojazdu wlicza się do kosztów uzyskania przychodu. Niestety leasing nie dotyczy używanych samochodów.