W Polsce rośnie zainteresowanie leasingiem samochodów. Większość banków oferuje taką możliwość. Leasing samochodów to oferta, która najczęściej skierowana jest do małych oraz średnich przedsiębiorstw. Ofertę tego sposobu płatności można podzielić na operacyjny i finansowy.

Leasing operacyjny a leasing finansowy

Leasing samochodów może być operacyjny czy też finansowy. Jedną z głównych różnic jest przedmiot leasingu. W przypadku tego pierwszego, pozostaje w majątku leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszt uzyskania przychodów. Natomiast rata miesięczna i pierwsza wpłata, a także wykup i wydatki są bezpośrednio związane z użytkowaniem auta należą do puli kosztów uzyskania przychodu leasingobiorcy.

Możliwość finansowania pojazdu od 2 do 5 lat to leasing samochodów. Warunki takiej umowy ustalane są w sposób indywidualny pomiędzy dealerem a klientem. Uproszczona procedura, szybka weryfikacja finansowa to szybki sposób na nabycie nowego auta. Już praktycznie wszystkie główne marki udostępniają swoje samochody w taki sposób nabycia.

Zalety leasingu samochodów

To przede wszystkim wygoda planowania swoich wydatków. Stała rata przez cały okres trwania umowy, w której zawarte są wszystkie opłaty za auto, czyli pakiet serwisowy wraz z ubezpieczeniem, to podstawowe walory jakie daje nam leasing samochodów. W zależności od potrzeb klienta, dealer może dostosować umowę, tak aby np. nie obciążała zdolności kredytowej, czyli w formie kontraktu.

Na podstawie większości wyliczeń wychodzi na to, że wartość końcowa jaką klient opłacił, to w praktyce jedynie utrata jego wartości, która wynika z użytkowania samochodu. Poza tym ustalany limit roczny kilometrów także zależy od oczekiwań nabywcy. Jednak nie może on przekroczyć 200 tysięcy kilometrów na cały okresu trwania umowy. Leasing samochodów dopasowany do potrzeb jest w ostatnim czasie najczęściej wybieraną formą płatności za nowe auta. W Internecie można odnaleźć dużo kalkulatorów, które przedstawią wstępne rozeznanie.