Jeszcze do niedawna kierowca, wsiadając za kierownicę samochodu, czy to własnego, czy pożyczonego na czas podróży, musiał zabrać ze sobą szereg dokumentów. Dziś pewne sprawy uległy zmianie. Są dokumenty, których już nie trzeba mieć w samochodzie.
Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i OC?
Jeszcze do niedawna, kiedy kierowcy zdarzyła się kontrola drogowa, musiał on przedstawić policjantowi dowód rejestracyjny pojazdu, a na życzenie również dowód opłacenia polisy OC. Były to dwa najważniejsze dokumenty, jakie każdy kierowca zawsze musiał mieć przy sobie, w samochodzie. Aktualnie już tego wymogu nie ma. To oznacza, że jeśli któryś z kierowców zastanawia się, jak jest obecnie, czy trzeba mieć dowód rejestracyjny, może mieć pewność, że za brak tego dokumentu nie zostanie ukarany. Co nie oznacza, że w ogóle nie jest potrzebny. Tak jak konieczne jest regularne wykupowanie polisy OC, tak samo trzeba mieć ważny dowód rejestracyjny pojazdu, ale już nie przy sobie.
Wystarczy dowód osobisty – dokument potwierdzający tożsamość
Jakim wobec tego dokumentem należy się legitymować, w sytuacji kontroli drogowej? Policjant najczęściej daje wybór – prawo jazdy albo dowód osobisty. Tak naprawdę prawo jazdy też jest dokumentem już zbędnym w samochodzie. Można spokojnie jeździć autem, nie mając prawa jazdy przy sobie. Wystarczy okazać dowód osobisty, aby policjant mógł dowiedzieć się całej reszty. Są do tego celu specjalne systemy, bazy danych, które umożliwiają policjantom sprawdzenie kierowcy oraz właściciela pojazdu, którym się porusza. Formalności te stały się znacznie łatwiejsze i wygodniejsze. A dowód przydaje się też w wielu innych miejscach, więc ten dokument każdy i tak ma przy sobie.
Dzięki temu, że teraz nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, który z ledwością mieścił się w portfelu, a także polisy OC, po pierwsze nie trzeba o dokumentach tych pamiętać, a po drugie szukać dla nich odpowiedniego formatu portfela. Na pewno obowiązujące teraz zmiany to ogromna wygoda.