Jeśli zastanawiasz się, ile wyniesie cię rata miesięczna leasingu lub kredytu samochodowego, to bez wychodzenia z domu możesz skorzystać z kalkulatorów leasingowych dostępnych na stronach internetowych banków, dealerów samochodowych. Narzędzia te pozwolą ci w krótkim czasie poznać możliwie najdokładniejszą kalkulację. Bez wcześniejszego kontaktu z doradcą będziesz mógł podjąć wstępną decyzję i umówić się na spotkanie, które przybliży cię do nabycia samochodu.
Szacunek zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi
Każdy kalkulator leasingowy dostępny w sieci powinien uwzględniać aktualną stawkę WIBOR oraz przeciętne oprocentowane, które ustala firma leasingowa. Przed przystąpieniem do kalkulacji warto sprawdzić, czy narzędzie zawiera wspomniane parametry. Kto może skorzystać z kalkulatora? Sprawdzi się do obliczenia wysokości raty kredytu, leasingu zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, którzy chcą wzmocnić flotę swoich firmowych samochodów.
Kredyt vs leasing
Kalkulator leasingowy pozwala na rozstrzygnąć dylemat – kredyt czy leasing. Daje także ogólny pogląd na to, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie wydać odłożoną gotówkę czy zrezygnować z dokonania wpłaty własnej. Niektóra kalkulatory pozwalają wyliczyć, czy warto skorzystać z leasingu operacyjnego bądź finansowego. Należy pamiętać, że kalkulator leasingowy jest stricte przeznaczony do wyliczeń dotyczących rat samochodów. Jeśli chcemy dokonać obliczeń dotyczących np. urządzeń lub oprogramowania, to powinniśmy poszukać kalkulatorów na stronach internetowych o tej tematyce.
Jak posługiwać się kalkulatorem leasingowym?
Szaty graficzne kalkulatorów leasingowych mogą się różnić, ale potrzebne do oszacowania raty kredytu parametry będą z pewnością takie same. W pierwszej kolejności należy ustalić okres finansowania na liczbę miesięcy. Następnie określić procentową wysokość opłaty wstępnej. Ostatnim czynnikiem wpływającym na koszty naszego leasingu będą dotyczyć ustalenia rocznego limitu kilometrów.