Pojazd kupowany na użytek prywatny to zawsze fatalna inwestycja. Korzystniejsze jest dokonanie tego typu zakupu w formie auta służbowego. Jednak nie ma złotego środka i każda inicjatywa mająca na celu zakup samochodu powinna być poprzedzona kalkulacją naszych możliwości finansowych. To, że chcemy taki, a nie inny model auta, wcale nie znaczy, że nas stać na jego nabycie. Ponadto warto zapamiętać, że po transakcji samochodu wydatki wcale się nie kończą, a tak naprawdę dopiero się zaczynają.
Auto nowe czy używane?
Niewielu nabywców aut w Polsce ma tą sposobność, aby od ręki zakupić nowe auto za gotówkę. Większość naszych rodaków decyduje się na zakup ratalny, wzięcie kredytu gotówkowego, a coraz częściej na wynajem długoterminowy czy leasing. Każda z wymienionych możliwości pozwala na zakup nowego samochodu. Niestety, nie w każdym sposobie finansowania, pojazd stanie się naszą własnością na wyłączność. Obecnie samochód na raty to opcja, która także w przypadku używanych aut może zostać zastosowana.
Czy niska rata, to wysoki wydatek na samochód?
Jeśli nie chcemy, aby comiesięczna rata była wysoka, to powinniśmy zdecydować się na spłacanie kredytu przez dłuższy okres. Polscy nabywcy aut decydują się najczęściej na ich spłatę przez okres sześćdziesięciu miesięcy. W innym przypadku wiąże się to z wysokimi karami i brakiem skorzystania z otrzymania wizy. Samochód na raty to także koszt poniesienia prowizji oraz do chwili spłacenia ostatniej raty – auto zostaje u żony właściciela pojazdu.
Auto na raty opłaca się?
Każdy samochód na raty to konieczność ustalenia czasu spłaty kredytu, dopięcie wszelkich formalności oraz spraw dotyczących wymian podzespołów mechanicznych. Czy to najtańsza forma sfinansowania samochodu? Tak, jeśli nie lubisz rat. To może lepiej zapłacić gotówką? W ten sposób można uniknąć nagłej konieczności wydania dużej kwoty pieniędzy. Obecnie jednak możliwość zakupu nowego auta gotówkowo, to na nasze krajowe warunki niespotykane zjawisko.