Flota samochodowa w dzisiejszych czasach to nie tylko pojedyncze auta, ale także kompleksowy ekosystem, który zapewnia mobilność oraz możliwość efektywnego działania każdego, nawet najmniejszego przedsiębiorstwa.

Floty samochodowe to grupy aut, które wykorzystywane są przez przedsiębiorstwo do określonych celów. Flota firmowa bardzo często odgrywa ogromną rolę w przypadku prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy, niezależnie, czy wykorzystuje się ją do transportu produktów, osób, czy do spedycji. Floty samochodowe dzieli się głównie na dwa rodzaje: flotę ciężarową i flotę osobową. Ta pierwsza dzieli się na tabor silnikowy oraz bezsilnikowy. W jej skład wchodzą naczepy oraz przyczepy. Kolejną różnicą, o jakiej można mówić, jest przeznaczenie floty firmowej. Mogą to być taksówki, tabor autobusowy lub pojazdy drogowe (maszyny). Aby pojąć zróżnicowanie flot samochodowych, warto spojrzeć na sieci taksówek, komunikację publiczną lub wypożyczalnie samochodów.

Efektywne zarządzanie flotą samochodową — co warto wiedzieć o efektywnych sposobach na obsługę aut firmowych?

Efektywne zarządzanie flotą samochodową jest dużym wyzwaniem, nawet jeśli to zadanie wykonują doświadczeni przedsiębiorcy lub wyspecjalizowani w tej dziedzinie eksperci. Aby dobrze wykonać powierzone zadanie, manager floty powinien skupić się na poniższych czynnikach:

  • koszty, jakie poniesie przedsiębiorca decydując się na floty samochodowe. Warto tutaj dodać, że odpowiednia umowa spowoduje, że znacznie ograniczy koszty napraw, części zamiennych, czy ubezpieczenia;
  • koszty, na które mają wpływ pokonywane trasy (np. koszt paliwa, czy zdarzeń komunikacyjnych);
  • właściwa reakcja na warunki, jakie w danym momencie panują na drodze;
  • raportowanie kierowców, którzy wykorzystują floty samochodowe w firmie;
  • systemy, które monitorują ruch pojazdów wchodzących w skład floty;
  • optymalizacji trasy pojazdów oraz czasu realizacji określonych usług.

Tylko biorąc pod uwagę powyższe czynniki, zarządzanie flotą samochodową może być efektywne.