Ubezpieczenie AC nie przyda się w sytuacji, gdy poruszamy się na drodze autem, które będzie nam służyć, aż nie skończą się badania techniczne i dotychczasowe ubezpieczenie. Jest potrzebne tym kierowcom, którzy chcą zachować święty spokój przy poruszaniu się swoim nowym samochodem praktycznie w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Ten pakiet ubezpieczeniowy chroni użytkownika pojazdu przed zdarzeniami losowymi.

Kiedy AC przydaje się?

Nie warto kupować ubezpieczenie AC w przypadku aut, które w niedalekiej przyszłości zezłomujemy lub sprzedamy jego części na portalach aukcyjnych. Jednak w sytuacji, gdy kupujemy nowy samochód lub używany jest wart kilkadziesiąt tysięcy złotych, to zakup pakietu ubezpieczeniowego zwróci się nam, gdy wyrządzimy pierwszą szkodę lub dojdzie do sytuacji losowej, na którą nie mieliśmy najmniejszego wpływu. Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie AC nigdy nie zastąpi OC, które pokrywa szkody drugiego kierowcy, jeśli to my byliśmy sprawcami zdarzenia.

Dostępne na rynku pakiety AC

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje różne formy polisy AC. Warto zwrócić na zakres takiego pakietu. Czy obejmuje ochronę od ryzyka nazwanego? Czy od wszystkich zdarzeń, tzw. All Risk? Czy dotyczy tylko i wyłącznie oryginalnych części czy także zamienniki? Ubezpieczenie AC z uwzględnieniem amortyzacji, oznacza, że w razie wystąpienia szkody komunikacyjnej wzięty pod uwagę zostanie wiek naszego pojazdu. To ważne, gdy chcemy dokonać wymiany zużytych części podczas naprawy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku starszych aut.

Istotny parametr AC – udział własny

Może być określony kwotowo lub procentowo. Ubezpieczenie AC z udziałem własnym w obu przypadkach nie należy do najkorzystniejszego, gdyż w przypadku wycenienia szkody będziemy musieli ponieść koszty wedle założonych przez nas stawek. Korzystnym rozwiązaniem może być opcja AC ze stałą sumą ubezpieczanego pojazdu przez cały rok. Mając wykupioną tę opcję przy wypłaceniu ubezpieczenia bierze się pod uwagę wartość początkową pojazdu.